Často kladené otázky

Registrácia a prihlásenie

Prečo sa nemôžem prihlásiť?
Pre prihlásenie do diskusného fóra sa najskôr musíš zaregistrovať na portáli http://www.mojkalendarik.sk. V prípade, že si v kalendáriku už zaregistrovaná a stále sa Ti nedarí prihlásiť (ani po kontrole mena / hesla), kontaktuj prosím administrátora. V prípade, že si bola z fóra vylúčená, kontaktuj prosím administrátora a pýtaj sa na dôvod.
Hore

Je vôbec potrebné sa zaregistrovať?
Nemusíš sa zaregistrovať, ale je to potrebné ak chceš vkladať príspevky. Samozrejme, že registráciou získaš možnosť prístupu k ostatným službám, ako napríklad posielanie súkromných správ, posielanie e-mailov užívateľom, atď. Registráciu Ti preto odporúčame, zaberie to iba chvíľu.
Hore

Prečo som automaticky odhlásená?
Pokiaľ neoznačíš tlačidlo "Prihlásiť automaticky pri ďalšej návšteve", budeš prihlásená len počas prítomnosti vo fóre. Toto má zabrániť zneužitiu Tvojho účtu niekým iným. Aby si zostala prihlásená, označ dané tlačidlo pri prihlásení. Toto však neodporúčame ak sa prihlasuješ z verejného počítača, napr. knižnica, internetová kaviareň, univerzita, atď.
Hore

Ako zabránim, aby sa moje užívateľské meno objavilo v zozname práve prihlásených?
V nastaveniach nájdeš možnosť "Skryť prítomnosť vo fóre" a pokiaľ túto možnosť "zvolíš", budeš viditeľná len pre administrátorov fóra. Budeš teda počítaná ako skrytá užívateľka.
Hore

Zabudla som heslo.
Heslo si môžeš vždy obnoviť. V tomto prípade stlač na prihlasovacej stránke tlačidlo "Zabudla som heslo" a pokračuj podľa inštrukcií.
Hore

V minulosti som sa zaregistrovala, avšak teraz sa nemôžem prihlásiť.
Zrejme si zadala chybné meno / heslo alebo administrátor z nejakého dôvodu zmazal Tvoj účet. Bolo to asi spôsobené tým, že si dlhšie nevložila žiadny príspevok. Je bežné, že sa pravidelne odstraňujú užívatelia, ktorí ničím neprispeli, aby sa tým zmenšila veľkosť databázy. Skús sa zaregistrovať znova a zapájať do diskusie.
Hore

Prečo sa nemôžem zaregistrovať?
Je možné, že administrátor fóra zablokoval Tvoju IP adresu alebo zakázal použitie užívateľského mena, ktoré si si zvolila. Pre ďalšie informácie kontaktuj administrátora fóra.
Hore

Užívateľské nastavenia

Ako si zmením svoje nastavenia?
Nastavenia si môžeš zmeniť stlačením tlačidla "Nastavenia".
Hore

Čas sa mi zobrazuje nesprávne.
V prípade, že sa Ti zobrazuje čas nesprávne, pravdepodobne máš nastavené zlé časové pásmo. Časové pásmo si môžeš zmeniť v nastaveniach, kliknutím na tlačidlo "Nastavenia".
Hore

Zmenila som časové pásmo, ale čas sa zobrazuje stále nesprávne.
Ak si si istá, že si zadala správne časové pásmo a napriek tomu sa nezobrazuje správne, tak pravdepodobne sa jedná o letný čas. Fórum nie je nastavené na uplatňovanie rozdielov medzi štandardným a letným časom, takže sa môže jednať o 1 hodinový rozdiel. Riešením môže byť posunutie časového pásma o jednu hodinu po dobu trvania letného času.
Hore

Ako zobrazím obrázok pri užívateľskom mene?
Pri užívateľskom mene sa zobrazujú dva druhy obrázkov. Prvý obrázok je spojený s úrovňou, zvyčajne v tvare hviezdičiek alebo kociek ukazujúcich koľko príspevkov si už pridala, alebo Tvoju pozíciu vo fóre. Pod ním sa môže nachádzať väčší obrázok, známy ako "postavička / avatar", čo je vlastne unikátny obrázok každého užívateľa. V prípade, že nemôžeš využívať postavičky, pravdepodobne boli zakázané administrátorom fóra.
Hore

Ako si zmením svoje zaradenie?
Zvyčajne zaradenie zmeniť priamo nemôžeš (úrovne sa objavujú pod užívateľským menom v témach a v profile). Väčšina diskusných fór používa hodnotenie úrovní k rozlíšeniu počtu pridaných príspevkov a k identifikácií určitých užívateľov, napr. označenie moderátorov a administrátorov môže mať iný vzhľad. Prosím, nezaťažuj fórum zbytočným prispievaním za cieľom dosiahnutia vyššej úrovne, pretože moderátor alebo administrátor môže počet Tvojich príspevkov kedykoľvek znížiť.
Hore

Keď kliknem na e-mailový odkaz od užívateľky, som vyzvaná k prihláseniu.
Len zaregistrovaní užívatelia môžu posielať e-mail ľuďom cez nastavený e-mailový formulár. Toto opatrenie umožňuje zbaviť sa anonymných správ a robotov, ktorí zbierajú e-mailové adresy.
Hore

Vkladanie príspevkov

Ako vložím tému do fóra?
Tému do fóra vložíš kliknutím príslušného tlačidla na obrazovke fóra alebo témy, musíš byť však zaregistrovaná. To, či môžeš vkladať tému do fóra môžeš vidieť v spodnej časti fóra alebo témy (napr. "Môžeš zakladať nové témy v tomto fóre", "Môžeš odpovedať na témy v tomto fóre", atď.).
Hore

Ako zmením alebo zmažem príspevok?
V prípade, že nie si moderátor alebo administrátor, tak môžeš upravovať alebo mazať len svoje príspevky. Príspevok môžeš upraviť len do obmedzeného času kliknutím na tlačidlo "upraviť". V prípade, že niekto odpovedal na príspevok a Ty ho upravíš, objaví sa malá informácia, ktorá ukazuje, koľkokrát bol tento príspevok upravovaný. Bežný užívatelia nemôžu príspevok zmazať, pokiaľ na neho už niekto odpovedal.
Hore

Ako pridám podpis k môjmu príspevku?
Najskôr si musíš príslušný podpis vytvoriť. Urobíš tak cez záložku "Profil" v "Užívateľskom paneli". Podpis môžeš pridať k práve napísanému príspevku označením okienka "Pripojiť podpis". Môžeš taktiež pridať rovnaký podpis pre všetky príspevky označením príslušného políčka v nastaveniach profilu.
Hore

Ako vytvorím hlasovanie?
Vytvorenie hlasovania je jednoduché. Pokiaľ pridáš nový príspevok, mala by si vidieť tlačidlo "Pridať hlasovanie" pod hlavným oknom na pridávanie príspevkov (v prípade, že ho nemáš dostupné, zrejme nemáš oprávnenie vytvárať hlasovania). Následne by si mala zadať názov ankety a aspoň dve možnosti (nastav napísaním názov otázky a klikni na "Pridať odpoveď"). Tiež môžeš pridať časový limit pre anketu, kde 0 znamená neobmedzený čas. Počet odpovedí, ktoré môžeš maximálne zadať určuje administrátor fóra.
Hore

Prečo nemôžem pridať viac možností do hlasovania?
Maximálny počet možností nastavuje administrátor. Ak potrebuješ pridať viac možností pre hlasovanie, kontaktuj prosím administrátora fóra.
Hore

Ako zmením alebo zmažem hlasovanie?
Je to rovnako ako s príspevkami. Hlasovania môžu byť upravované pôvodným autorom, moderátorom alebo administrátorom. Upraviť ho môžeš kliknutím na prvý príspevok v téme (je vždy spojený s hlasovaním). Pokiaľ nikto zatiaľ nehlasoval, užívatelia vždy môžu vymazať alebo zmeniť možnosti v hlasovaní. V prípade už uskutočneného hlasovania môže tak učiniť len moderátor alebo administrátor. Týmto opatrením sa snažíme zabrániť manipulácii s výsledkami hlasovania.
Hore

Prečo sa nemôžem dostať k určitej téme?
Niektoré témy môžu byť zamknuté určitým ľuďom či skupinám. K čítaniu, prezeraniu a prispievaniu potrebuješ tak zvláštnu autorizáciu, ktorú môže udeliť len moderátor alebo administrátor.
Hore

Prečo som obdržala varovanie?
Pravdepodobne si porušila niektoré z pravidiel, ktoré stanovil administrátor fóra. Prosím, kontaktuj ho pre získanie podrobnejších informácií.
Hore

Ako môžem nahlásiť príspevok moderátorom?
Pri každom príspevku môžeš vidieť ikonu prostredníctvom ktorej môžeš nahlásiť príslušný príspevok moderátorom skupiny za nevhodný.
Hore

Na čo slúži tlačidlo "Uložiť" pri písaní príspevku?
Umožňuje Ti uložiť si rozpísané správy pre neskoršie odoslanie. Tieto správy nájdeš uložené v "Užívateľský paneli", kde sa k ním môžeš opätovne vrátiť.
Hore

Prečo musí byť môj príspevok schválený?
Administrátor fóra môže nastaviť, že príspevky od užívateľov alebo skupín musia byť pred zobrazením schválené moderátormi. Na fóre je buď nastavené schvaľovanie, alebo si bola umiestnená do skupiny, pre ktorú je schvaľovanie požadované. Kontaktuj prosím administrátora fóra pre viac informácií.
Hore

Ako môžem oživiť svoje témy?
Kliknutím na odkaz "Oživiť tému", pokiaľ ho vidíš, môžeš "oživiť" tému, čím ju posunieš na prvé miesto v prehľade tém. Pokiaľ tento odkaz nevidíš, administrátor túto možnosť vypol. Tému môžeš "oživiť" taktiež pridaním nového príspevku, ale dbaj na to, aby si neporušila pravidlá fóra.
Hore

Formátovanie a typy príspevkov

Čo je BBCode?
BBCode je špeciálna konfigurácia HTML. O jeho použití rozhoduje administrátor (môže ho zakázať pre jednotlivé príspevky). BBCode sám o sebe je podobný štýlu HTML, čo znamená, že tagy sú uzavreté v hranatých zátvorkách [ a ] a ponúkajú väčšiu kontrolu nad tým, čo a ako sa zobrazí. Pre viac informácií o BBCode si prosím pozri stránku, ktorá je dostupná cez stránku prispievania (pri vytváraní príspevkov).
Hore

Môžem používať HTML kód?
Bohužiaľ, nie je možné používať akékoľvek HTML formátovanie na tomto fóre a ani nie je možné túto možnosť aktivovať.
Hore

Čo sú to smajlíky?
Smajlíky, alebo emotikony sú malé grafické obrázky, ktoré sa používajú k vyjadreniu emócií použitím malého kódu, napr. :) znamená šťastný, :( znamená smutný. Kompletný zoznam smajlíkov si môžeš prezrieť v príspevkovom formulári. Prosím, snaž sa tieto smajlíky nezneužívať, aby sa príspevok nestal nečitateľným.
Hore

Môžem pridávať obrázky?
Obrázky sa môžu zobrazovať v príspevkoch, ale musia byť vždy embedované (vložené ako linka na obrázok ukazujúca na internete). K zobrazeniu obrázka použi buď BBCode [img] tag alebo príslušné HTML (napr. http://www.stránka.xx/obrazok.jpg). Nemôžeš vytvárať odkazy na obrázky umiestené vo vlastnom PC.
Hore

Čo sú to globálne oznámenia?
Globálne oznámenia obsahujú dôležité informácie, ktoré by si si mala prečítať čo najskôr. Globálne oznámenia sa zobrazujú nad každým fórom a taktiež v užívateľskom paneli. To, či môžeš odosielať globálne oznámenie, záleží na oprávneniach, ktoré nastavujú administrátori.
Hore

Čo sú to oznámenia?
Oznámenia často prinášajú dôležité informácie a mala by si si ich prečítať čo najskôr. Oznámenia sa objavujú v hornej časti každej stránky fóra, kde sú uvedené. To, či môžeš pridávať oznámenia do fóra, záleží na oprávneniach, ktoré nastavujú administrátori.
Hore

Čo sú to dôležité témy?
Dôležité témy sa objavujú na fóre hneď pod oznámeniami (iba na prvej stránke). Sú často veľmi dôležité a tak ako pri oznámeniach, aj tu administrátor rozhoduje ktorí užívatelia majú právo pridávať dôležité témy a ktorí nie.
Hore

Čo sú to zamknuté témy?
Sú to témy, v ktorých príspevky nemôžu byť ďalej upravované. Tému môže uzamknúť moderátor alebo administrátor fóra.
Hore

Čo sú ikony tém?
Ikony tém sú obrázky, ktoré môžu byť spojené s príspevkom pre vyjadrenie jeho obsahu.
Hore

Užívateľské úrovne a skupiny

Kto sú administrátori?
Administrátori sú užívatelia poverení najvyššou kontrolou nad celým fórom. Títo užívatelia môžu kontrolovať chod fóra vrátane povoľovania, zakazovania užívateľov, vytváranie užívateľských skupín alebo moderátorov. Majú taktiež všetky právomoci moderátorov na celom fóre.
Hore

Kto sú moderátori?
Moderátori sú jednotlivci (alebo skupiny jednotlivcov) a ich prácou je starať sa o chod fóra každý deň. Majú právo upravovať alebo mazať príspevky, zamykať / odomykať, presúvať, mazať a rozdeľovať témy, o ktoré sa starajú. Všeobecne povedané, moderátori sú na to, aby užívatelia neprispievali "mimo témy" alebo nepridávali nevhodné príspevky.
Hore

Čo sú užívateľské skupiny?
Každý užívateľ môže patriť do niekoľkých skupín a každej skupine môže byť definovaný individuálny prístup. To umožňuje administrátorom ľahšie nastaviť niekoľko užívateľov ako moderátorov fóra alebo im dať prístup do súkromnej témy, atď.
Hore

Ako sa môžem zapojiť do užívateľskej skupiny?
Pre pripojenie sa do užívateľskej skupiny stačí kliknúť na odkaz "Užívateľské skupiny". Nie všetky skupiny majú "otvorený prístup", niektoré sú uzavreté a iné majú utajené členstvo. Pokiaľ je skupina otvorená, môžeš požiadať o zaradenie kliknutím na príslušné tlačidlo. Moderátor užívateľskej skupiny musí žiadosť schváliť a prípadne sa môže spýtať na dôvody, prečo chceš do danej skupiny vstúpiť.
Hore

Ako sa stanem moderátorom užívateľskej skupiny?
Užívateľské skupiny sú pôvodne vytvorené administrátorom a môžu taktiež ustanoviť moderátora. Ak máš záujem vytvoriť užívateľskú skupinu, potom ako prvého kontaktuj administrátora súkromnou správou.
Hore

Prečo majú niektoré skupiny inú farbu?
Je možné, že administrátor fóra pridelil členom určitej skupiny farbu pre uľahčenie ich odlíšenia od ostatných členov.
Hore

Čo je "Východzia užívateľská skupina"?
Je to počiatočná skupina ktorá určuje, akú farbu bude mať Tvoje užívateľské meno.
Hore

Čo znamená menu "Tím"?
Tu nájdeš prehľad členov tímu fóra (administrátorov a moderátorov) vrátane ďalších informácií, ako napr. ktoré fóra moderujú, hodnosť, atď.
Hore

Súkromné správy

Nemôžem posielať súkromné správy.
Príčin môže byť viacero. Buď nie si zaregistrovaná alebo prihlásená, alebo administrátor zakázal posielanie súkromných správ pre celé fórum alebo priamo iba Tebe. Prosím kontaktuj administrátora pre získanie bližších informácií.
Hore

Dostávam nevyžiadané súkromné správy.
Pokiaľ dostávaš takéto správy, kontaktuj prosím administrátora, ktorý môže danému užívateľovi zasielanie správ zakázať.
Hore

Dostala som spamový a obťažujúci e-mail od niekoho z fóra.
To je nám ľúto. Príspevkové formuláre obsahujú obranné mechanizmy, ktorými sa snažíme vystopovať takéhoto užívateľa. Prosím, napíš administrátorovi a zašli mu kópiu e-mailu, ktorý si obdržala.
Hore

Priatelia a blokovaní užívatelia

Čo je môj zoznam priateľov a blokovaných užívateľov?
Tieto zoznamy môžeš využiť k triedeniu užívateľov na fóre. Napríklad užívatelia v zozname priateľov budú zobrazení v užívateľskom paneli so svojím statusom a môžeš ich tak rýchlo vyberať napríklad pri písaní súkromných správ. Pokiaľ pridáš užívateľov do zoznamu blokovaných užívateľov, ich príspevky sa Ti nebudú zobrazovať.
Hore

Ako môžem pridávať alebo odoberať užívateľov do a zo zoznamu?
Môžeš použiť svoj užívateľský panel, kde môžeš priamo pridať alebo odobrať užívateľské mená.
Hore

Hľadanie na fóre

Ako môžem hľadať v jednom alebo viacerých témach?
Vložením hľadaného výrazu do vyhľadávacieho poľa umiestneného na titulnej stránke v témach. Pre pokročilé vyhľadávanie klikni prosím na odkaz "Hľadať", ktorý je dostupný na všetkých stránkach fóra.
Hore

Prečo moja požiadavka vo vyhľadávaniach vracia nulový počet výsledkov?
Tebou hľadaný výraz bol pravdepodobne príliš všeobecný a obsahoval príliš mnoho častých slov, ktoré nie sú indexované. Upresni prosím svoju požiadavku a využi možnosti pokročilého vyhľadávania.
Hore

Prečo mi vyhľadávanie vracia prázdnu bielu stránku?
Na základe dopytu bolo nájdených príliš mnoho výsledkov, ktoré server nebol schopný spracovať v danom čase. Spresni prosím svoju požiadavku a využi možnosť pokročilého vyhľadávania.
Hore

Ako môžem nájsť svoje vlastné príspevky a témy?
K Tvojim príspevkom sa môžeš dostať kliknutím na odkaz "Hľadať užívateľove príspevky" v "Užívateľskom paneli", alebo cez "Profil". Pre vyhľadávanie tém, ktoré si odoslala, využi stránku pokročilého vyhľadávania, kde zadáš zodpovedajúce kritéria.
Hore

Sledovanie tém a záložiek

Aký je rozdiel medzi sledovaním a záložkami?
Záložkovanie vo fóre je veľmi podobné záložkám, ktoré poznáš z webového prehliadača. Nie si upozornená, keď bude vložený nový príspevok, ale môžeš sa kedykoľvek do témy jednoducho vrátiť. Sledovanie Ti naopak uľahčí prechádzanie tém tým, že Ťa kontaktuje Tebou vybraným spôsobom.
Hore

Ako môžem sledovať zvolené témy alebo fóra?
Pre sledovanie fóra klikni po vstupe do neho na odkaz "Sledovať toto fórum". Pre sledovanie témy klikni na odkaz v ňom alebo pri odosielaní príspevku zvoľ možnosť "Sledovať túto tému".
Hore

Ako môžem zrušiť sledovanie tém?
Pre zrušenie sledovania tém prejdi v "Užívateľskom paneli" do sekcie"Sledovanie", kde môžeš upraviť možnosti sledovania.
Hore
cron